Coins 69 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Tarì 1622, sigle MC/C. P.R. 30b MIR 245/3. AG. g. 5.91 Difetti da conio. qSPL.

Coins 70 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Tarì 1622, sigle MC/C. P.R. 30b MIR 245/3. AG. g. 5.86 Bel BB.

Coins 71 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Tarì tosato, [1623], sigle B/C. P.R. 31a MIR 245/7. AG. g. 3.49 qBB/BB.

Coins 72 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). 15 grana 1648. P.R. 36 MIR 248/2. AG. g. 4.92 NC. qBB/BB.

Coins 74 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Carlino 1634, sigle S/C. P.R. 43b MIR 252/2. AG. g. 2.88 qBB.

Coins 75 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). 3 cinquine 1647, sigle GAC/N. P.R. 45 MIR 254. AG. g. 2.32 NC. BB.

Coins 76 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Pubblica 1622, sigle MC. P.R. 52 MIR 257. AE. g. 13.63 BB+.

Coins 78 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Pubblica 1623, sigle MC. P.R. 53 MIR 257/2. AE. g. 12.47 R. qBB/BB.

Coins 79 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Grano 1622, sigle MC. P.R. 55 MIR 258. AE. g. 7.18 R. MB.

Coins 80 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Grano 1638, sigle GA/C. P.R. - MIR 260/4. AE. g. 9.78 R. MB/BB+.

Coins 81 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Grano 1646, sigle GAC/M. P.R. 75 MIR 262/3. AE. g. 10.28 qBB/BB.

Coins 82 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Grano 1646, sigle GAC/M. P.R. 75 MIR 262/3. AE. g. 8.02 qBB.

Coins 83 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Grano 1647, sigle GA/C. P.R. 77 MIR 262/7. AE. g. 6.91 BB.

Coins 84 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). 9 cavalli 1626, sigle M/C. P.R. 80 MIR 263/1. AE. g. 7.25 R. BB+.

Coins 85 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). 9 cavalli 1629, sigle M/C. P.R. 83 MIR 263/5. AE. g. 10.48 R. MB/qBB.

Coins 87 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). Tornese 1631, sigla S. P.R. 96 MIR 268/2. AE. g. 4.97 RR. BB.

Coins 88 - Napoli. Filippo IV (1621-1665). 3 cavalli 1627(?). P. R. 116 MIR 274/1. AE. g. 2.25 R (RRR). qBB.