Coins 215

Repubblica Romana - Gens Claudia.  Tiberius Claudius. 79 ac. d/ Diana a ds. davanti SC r/ Vittoria in biga a ds / A. XXXIII / TI CLAVD TI F / AP N.  3.52 g. 18.92 mm. BB-SPL