Coins 202 - Islam. Omayyadi. Al Walid I (86-96 a.H./705-715 d.C.). Dirhem, Marw 90. Album 128. AG. SPL+.

Coins 203 - Islam. Omayyadi. Al Walid I (86-96 a.H./705-715 d.C.). Dirhem, Wasit 95. Album 128. AG. SPL+.

Coins 204 - Islam. Omayyadi. Sulayman (96-99 a.H./717-720 d.C.). Dirhem, Wasit 97. Album 131. AG. SPL.

Coins 205 - Islam. Omayyadi. Yazid II (101-105 a.H./720-724 d.C.). Dirhem, Wasit 105. Album 135. AG. SPL.

Coins 206 - Islam. Omayyadi. Hisham (105-125 a.H./724-743 d.C.). Dirhem, Wasit 118. Album 137. AG. SPL+.

Coins 208 - Islam. Fatimidi. Al-Mu’izz (341-365 a.H./953-975 d.C). Dinar, Misr 360. Nicol 359/A. AU. g. 4.25 SPL.

Coins 209 - Islam. Fatimidi. Al-Mu’izz (341-365 a.H./953-975 d.C). Dinar, Misr 363. Nicol 359 var. AU. g. 4.15 Bel BB.

Coins 210 - Islam. Fatimidi. Al Hakim (386-411 a.H./ 996-1021). Dinar, Misr 393. Nicol 1079/A1. AU. g. 4.07 BB.

Coins 211 - Islam. Fatimidi. Al Mustansir (427-487 a.H./1036-1094d.C). Dinar, Misr 442. Nicol 2124/w1. AU. g. 4.04 SPL.

Coins 212 - Islam. Fatimidi. Al Mustansir (427-487 a.H./1036-1094 d.C.). Dinar, Misr 459. Nicol 2143/w1. AU. g. 4.25 BB.